Bez kategorii

Implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne to małe tytanowe śruby, które są wszczepiane do kości jamy ustnej w miejscu brakującego zęba. Działają jak korzenie zębów naturalnych i stanowią podstawę dla sztucznego zęba, takiego jak korona, most lub proteza.

Implanty dentystyczne są jednym z najpowszechniejszych sposobów na uzupełnienie brakujących zębów. Są one trwałe, stabilne i estetyczne, ponieważ są one zintegrowane z kością jamy ustnej i nie wymagają wsparcia od sąsiednich zębów, jak ma to miejsce w przypadku mostów lub protez.

Procedura wszczepienia implantów dentystycznych jest wykonywana przez dentystę lub chirurga stomatologicznego w znieczuleniu miejscowym. Po wszczepieniu implantów, kość jamy ustnej musi się zregenerować.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Historia implantów dentystycznych

Historia implantów dentystycznych sięga starożytności, kiedy to Egipcjanie i Rzymianie wykorzystywali różnego rodzaju materiały, takie jak złoto, srebro i miedź, do uzupełniania brakujących zębów. Jednak te pierwotne implanty były mało skuteczne i często powodowały infekcje.

Pierwsze implany dentystyczne opracował w latach 50-tych XX wieku przez szwedzkiego chirurga dentysty, Per-Ingvar Brånemarka. Brånemark zauważył, że kość jamy ustnej jest bardzo dobrze przystosowana do przyjmowania implantów, ponieważ ma wysoki poziom osteointegracji, czyli zdolności do przyjmowania i integracji z implantami.

Pierwsze implanty, jakie opracował, wykonywano z tytanu, ponieważ jest on biokompatybilny i nie powoduje reakcji alergicznych.

Implanty dentystyczne – materiały

Implanty dentystyczne wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od producenta i modelu. Główne materiały, z których produkuje się implanty, to:

  1. Tytan – jest to najczęściej stosowany materiał w implantologii, ponieważ jest biokompatybilny i nie powoduje reakcji alergicznych. Tytan jest odporny na korozję i ma wysoką wytrzymałość na obciążenie.
  2. Stal chirurgiczna – jest to również materiał, który jest często stosowany w implantologii, ponieważ jest biokompatybilny i ma wysoką wytrzymałość na obciążenie.
  3. Zirconia – jest to ceramika, która jest coraz częściej stosowana jako alternatywa dla tytanu. Zirconia jest estetyczniejsza niż tytan, ponieważ jest biała, jednak jest mniej wytrzymała.
  4. Ni-Cr-Mo (nikiel, chrom, molibden) – jest to stop złożony z niklu, chromu i molibdenu. Jest on również używany jako alternatywa dla tytanu.
  5. Materiały kompozytowe – są to złożone materiały, składające się z kilku składników, takich jak tytan, zirconia, krzemion

Dla kogo implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, które mają brakujące zęby. Jednak decyzja o zastosowaniu implantów powinien podjąć lekarz stomatolog. Po dokładnym zbadaniu pacjenta i uwzględnieniu wielu czynników.

Implanty dentystyczne szczególnie poleca się osobą, które:

  1. Mają brakujący pojedynczy lub kilka zębów – implanty pozwalają na uzupełnienie brakujących zębów i przywrócenie funkcji masticacyjnej.
  2. Nie chcą lub nie mogą mieć mostów lub protez ruchomych – implanty dentystyczne są stałym rozwiązaniem, które nie wymaga wsparcia od sąsiednich zębów.
  3. Chcą poprawić swój wygląd i wzmocnić swoje zęby – implanty dentystyczne pozwalają na przywrócenie estetyki uśmiechu i zwiększenie pewności siebie.
  4. Chcą poprawić swoją dietę – brakujące zęby mogą utrudniać jedzenie twardych lub miękkich produktów, implanty pozwala na uzupełnienie braków i poprawę jakości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *