Bez kategorii

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest ważna, ponieważ pomaga utrzymać zdrowie zębów, dziąseł i jamy ustnej. Regularne mycie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomagają usunąć bakterie, które mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł i inne problemy zdrowotne. Dodatkowo, dobra higiena jamy ustnej może pomóc zapobiec przykrym zapachom z ust i poprawić wygląd zębów i dziąseł.

Aby utrzymać dobrą higienę jamy ustnej, należy codziennie szczotkować zęby przez co najmniej 2 minuty, używając fluorowanego pasty do zębów. Również ważne jest nitkowanie lub używanie płynu do płukania jamy ustnej, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie. Należy także regularnie odwiedzać dentystę w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia oraz kontroli stanu uzębienia.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Higiena jamy ustnej – jak dbać?

Aby utrzymać dobrą higienę jamy ustnej, należy codziennie szczotkować zęby przez co najmniej 2 minuty, używając fluorowanego pasty do zębów. Również ważne jest nitkowanie lub używanie płynu do płukania jamy ustnej, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie. Należy także regularnie odwiedzać dentystę w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia oraz kontroli stanu uzębienia.

Poprawne szczotkowanie zębów

Poprawne szczotkowanie zębów polega na kilku krokach:

 1. Umieść szczoteczkę zębową pod kątem 45 stopni względem linii dziąsła.
 2. Używając delikatnych ruchów okrężnych, szczotkuj powierzchnie zębów przez około 2 minuty.
 3. Aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe, skieruj szczoteczkę pod kątem prostopadłym do zębów i delikatnie wykonaj ruchy tam i z powrotem.
 4. Na końcu, dokładnie przepłucz jamę ustną, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie.
 5. Dla lepszej higieny jamy ustnej zaleca się używanie nici dentystycznej lub płynu do płukania jamy ustnej.
 6. Pamiętaj, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i przed snem oraz regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli stanu uzębienia.

Technika nitkowania zębów

Technika nitkowania zębów polega na używaniu nici dentystycznej, aby usunąć bakterie i resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Aby prawidłowo nitkować zęby, należy przeprowadzić następujące kroki:

 1. Przygotuj odpowiednią długość nici dentystycznej, ok. 45 cm.
 2. Zwiń końce nici dentystycznej na palce wskazujące obu dłoni.
 3. Umieść końcówkę nici dentystycznej między dwoma zębami, delikatnie wsuwając ją pod linię dziąseł.
 4. Gdy nici dentystycznej dotrze do przestrzeni międzyzębowej, przesuń ją w górę i w dół, delikatnie czyściąc przestrzeń między zębami.
 5. Powtórz proces dla każdej przestrzeni między zębami, również tymi znajdującymi się z tyłu jamy ustnej.
 6. Pamiętaj, aby płukać jamę ustną po nitkowaniu, aby usunąć bakterie i resztki jedzenia.
 7. Nitkowanie powinno być wykonywane co najmniej raz dziennie, najlepiej przed snem, aby zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł.

Zagrożenia związane z brakiem higieny jamy ustnej

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może prowadzić do wielu groźnych zagrożeń dla zdrowia, w tym:

 1. Próchnica: Bakterie w jamie ustnej mogą osadzać się na powierzchniach zębów i tworzyć płytkę nazębną, która może prowadzić do próchnicy.
 2. Choroby dziąseł: Bakterie mogą również gromadzić się przy linii dziąseł, co może prowadzić do stanów zapalnych, takich jak paradontoza, która może prowadzić do utraty zębów.
 3. Choroby serca: Badania sugerują, że związek między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem serca. Bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu i powodować zakrzepy, co może prowadzić do chorób serca.
 4. Choroby układu oddechowego: Bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do płuc i powodować infekcje, takie jak zapalenie płuc.
 5. Raki jamy ustnej: Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania nowotworów jamy ustnej.

Dlatego ważne jest, aby utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *